12 Mart 2023 Pazar

PAZAR GÜNÜ MÜZİĞİ 🎵

Ritchie Blackmore

Richard Hugh Blackmore (14 Nisan 1945) 
İngiliz gitarist ve bestecidir. 
1968'de Deep Purple'ı kuran üyelerden biriydi. Grup, gitar riff'leri(*) ile org müziğini harmanlayarak hard rock müzik yapıyordu. Blackmore, gitar riff'leri bestelemede çok yetenekli olmasının yanı sıra hem klasik müzik etkileri taşıyan hem de blues temelli sololarıyla tanınır.

Solo kariyeri sırasında Blackmore, barok müzik etkilerini hard rock unsurlarıyla birleştiren hard rock grubu Rainbow'u kurdu ancak Rainbow zaman içinde popüler ana akım rock tarzına yöneldi. Daha sonra, eşi Candice Night ile birlikte geleneksel folk rock projesi Blackmore's Night'ı kurdu ve vokalisti merkez alan bir müzik tarzına geçiş yaptı.

Blackmore, eski bir Deep Purple üyesi olarak Nisan 2016'da Rock and Roll Hall of Fame'e kabul edildi. Guitar World ve Rolling Stone gibi yayınlar Blackmore'u tüm zamanların en büyük ve 
en etkili gitaristlerinden biri olarak göstermektedir.


Kendisiyle aynı ay ve günde doğmuş olduğum "gitar sihirbazı" nı dinlemekten umarım keyif  alırsınız.

Müzikli pazarlar,

{ಠ,ಠ}
 |)__) 
-”-”-(*) Şarkılarda, tekrarlanan ve şarkının neyle ilgili olduğunu özetleyen lirik ifade "kanca" olarak adlandırılır. Müziğin kendisi açısından, tekrarlanan nota, akor deseni veya müzikal ifade dizisine "riff" denir. Riff'in en iyi örneklerinden birine buradan, bir diğerine de buradan ulaşabilirsiniz.
- Radyo Momentos' daki yayını sol üstteki ikona tıklayıp dinleyebilirsiniz.


6 yorum:

 1. Müthiş! Bu denklik öldürür adamı. Sabah erkeni, uzanmış eski yazılarımda dolaşıyordum, bırakıp ortam değiştirmeye ve kahve kokusuna yönelmeye karar vermiştim ki Pazar Günü Müziği kokusu çalındı zihnime... Tık ve yok olma... Müziğin, daha çok da gitarın içinde. Linklere gitmek de kaçınılmazdı elbette. Şimdi kahveme koşacağım Sevgili Dostum, bir kaşarlı tost yanına... sonra bir kez daha sadece kahve, ve tadını çıkaracağım hayatın:) Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Dost Buraneros,
   Bu yayını, radyo programında minicik müzik destekleriyle ve çok eski yıllardan dostumun verdiği ilginç kısa bilgiyle biraz daha zenginledim. :) Bazen gruplarda dinlediğimiz adamları tek tek ele almak gerekiyor, müthiş bir zenginlik içeriyorlar.
   Sabahın güzel geçsin ki gün daha çok ışısın :)
   Keyifli bir gün diliyorum sana :F

   Sil
 2. Harika bir şarkı, iyi pazarlar canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düş Tasarımcısı,
   Beğenmene çok sevindim :F
   İyi akşamlar ve iyi bir yeni hafta diliyorum ben de sana :)

   Sil
 3. Depremden beri blog gezemesem de yayınlarını zaman buldukça dinliyorum ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deryacığım sorun değil canım..
   Aynı şeyi hepimiz yaşıyoruz. Bir yılgınlık söz konusu hepimizde. :A <3

   Sil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-


Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H