24 Temmuz 2024 Çarşamba

11 Ağustos Bloggerların İzmir Buluşması
Herkese merhaba,

Sevgili Kırmızı Ruh ile Ağustos ayında İzmir ziyaretinde bir buluşma ayarlamak için konuşmuştuk ve o bloğunda şurada yazı yayınladı. Belirlenen tarih 11 Ağustos 2024 saat 12:00 Balçova' daki Agora Avm içinde Kahve Dünyası' nda buluşuyoruz. Orayı tercih etmemizin sebebi havaların aşırı sıcak oluşundan ötürü serin bir yerde, üstelik sigara içenler için kafenin büyük bir bahçesinin de seçenekler arasında olması sebebiyledir.

Gelmek isteyenleri heyecanla bekliyoruz.
{ಠ,ಠ}
 |)__) 
-”-”-

9 Haziran 2024 Pazar

PAZAR GÜNÜ MÜZİĞİ 🎵 TAMMY WYNETTE


Tammy Wynette 
(5 Mayıs 1942 - 6 Nisan 1998)

Asıl adı Virginia Wynette Pugh olan sanatçı, 1942'de Mississippi' de dünyaya geldi. Annesi öğretmen, babası  ise bir grupta gitar çalan ve şarkı söyleyen hevesli bir müzisyendi. Babası o daha 9 aylıkken beyin tümörü nedeniyle öldü. Annesiyle birlikte büyükanne ve büyükbabasının yaşadığı Tennessee' ye taşındılar. Babasının müzik aletlerini çalmaya başladı. Okulda piyano dersleri aldı ve iki arkadaşıyla beraber bir grup kurdular. Üçlü sık sık gospel etkinliklerinde birlikte şarkı söyledi. 17 yaşındayken annesine rağmen bir evlilik yaptı ve hemen hamile kaldı. Büyük zorluklar yaşadıktan sonra evliliğini bitirdi, dede ve ninesinin yanına Alabama' ya taşındı.

Şansı yaver giden sanatçı bir tv şovunda çalışmaya başlayarak, ekranda boy gösterdi. Müzik şirketleriyle görüşmeler yapan Tammy, bazısından olumsuz cevaplar aldı ama yılmayıp devam edince sonunda 1966'da Epic ile bir kayıt sözleşmesi imzaladı. Listelere giren bir single çıkardı ancak hala istediği çıkışı yapamamıştı. 1967'de Epic, "Your Good Girl's Gonna Go Bad"i yayınladı. Billboard country single listesinde üç numaraya yükseldi ve Wynette'in ilk liste başarısı oldu. Aynı adlı ilk albümü de 1967'de piyasaya sürüldü ve Billboard Country LPs listesinde yedi numaraya ulaştı. Ardından David Houston ile düet yaptığı "My Elusive Dreams" şarkısı, bir numara olduğu ilk country single'ı oldu. Albümün devamı, 1967'de Billboard ülke listesinde bir numaraya yükselen solo single "I Don't Wanna Play House" oldu. Daha sonra Tammy'e En İyi Kadın Country Vokal Performansı dalında Grammy Ödülü kazandırdı. Sonraki single'ları 1968'e kadar ülke listelerinde bir numara oldu. 1969' da ikinci Grammy ve en iyi kadın vokalist ödüllerini kazandı. Kazandığı ödüller ile birlikte Tammy, country müziğin ticari açıdan en başarılı ve popüler sanatçıları arasındaydı artık. Bu dönemde Tammy'nin kişisel hayatında çeşitli olaylar meydana geldi. Bu olaylar arasında 3 kez evlenip boşanması, kısa süreli ilişkileri ve polisiye olaylar yer aldı. Ayrıca ağrı kesicilere bağımlılığa yol açan sağlık sorunları ortaya çıktı. Yine de ticari başarısı devam etti. Solo single'ları listelerde zirveye çıkmasa da ilk ona girmeye devam etti.  Tammy, beşinci ve son kez George Richey ile evlendi. Çift daha önce birlikte şarkılar yazdı ancak evlendikten sonra eşi tam zamanlı menajeri oldu. Ticari ilişkilerin yanı sıra birkaç albümünün de yapımcılığını üstlendi. 

1993'te Tammy, Loretta Lynn ve Dolly Parton ile birlikte "Honky Tonk Angels" adlı stüdyo albümünü kaydetti. Parton bu çalışma için, "birimiz gitmeden önce bu projeyi yapmak istediğini" açıkladı. Tammy hayatı boyunca sağlık sorunlarıyla boğuştu. Hayatının son yıllarında sağlığı daha da kötüleşti ve 6 Nisan 1998'de Nashville, Tennessee'deki evinde uyurken öldü. Öldükten sonra da olaylar durulmadı. Kızları için yazdığı vasiyeti, o süreçte kayboldu ve mirastan başkaları yararlandı. Kızları da bunun üzerine annelerinin ölümünü soruşturmaya başladılar. Ceset mezardan çıkarılıp otopsiye alındı, şaibeli sayılacak ilaçlar bulundu ancak daha sonra davalı kişilerle uzlaşmaya varıldı. Vikipedi' de daha fazla detaylarını bulacağınız hayatı oldukça yoğun ve fırtınalı geçmiş. Onca yaşanmışlıktan geride kalan şarkılarında her şey oldukça açık. 

Ses rengini beğendiğim sanatçının, söylediği yıllarda feminist gruplarca çok tutucu ve muhafazakar bulunarak eleştirilen şarkısını yukarda yayına ekledim. Sanatçı önerisi için Sevgili Nazlı Toaç' a teşekkürlerimle,Bu yayından sonrası için bir yaz molası istiyorum izninizle. 3 ay sonra tekrar buluşmak üzere.
Sevgi, saygı ve müzikle kalın,

{ಠ,ಠ}
 |)__) 
-”-”-

5 Haziran 2024 Çarşamba

BİR KELİME = MÜTECESSİS


Mütecessis : (Arapça)
1. (sıfat, eskimiş) Gizliyi arayan, gizliyi gözetleyen.

      "Tesadüf, nihayet aradığım şeyi ayağıma getirmişti, fazla mütecessis görünerek ürkütmekten korkuyordum." - Reşat Nuri Güntekin

2. (sıfat, eskimiş) Meraklı.


**********


Kelimenin Kökeni :

Arapça css kökünden gelen mutacassis متجسّس  "tecessüs eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tacassus تجسّس  "merak etme, eliyle yoklama" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) failidir.

{ಠ,ಠ}
 |)__) 
-”-”-

not: gif, wifflegif.com' dan alıntıdır.