28 Nisan 2024 Pazar

PAZAR GÜNÜ MÜZİĞİ 🎵 DENGİN CEYHAN
Dengin Ceyhan

1991’de Antakya’da doğdu. Piyano derslerine 8 yaşında başladı. 2002’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında eğitimine devam etti. Piyano alanında Prof. Dr. Binnur Ekber ile çalışmaya başladı. Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını yaptığı Bodrum Gümüşlük Eklisia Müzik Festivali kapsamında 2008 yılında Kemal Gekiç, Daniel Gortler, Stephen Gutman, Gülsin Onay ile aynı festivalin 2009 yılında ise Alexander Madzar, Emre Elivar, Misha Dacic ve Gülsin Onay ile çalıştı. Antalya, Mersin, Samsun Devlet Opera ve Balesi Koro Kadrosu sınavlarında eşlikçi olarak yer aldı.
2011 yılında Başkent Üniversitesi’nde yapılan Şan eşlik masterclass’ına Dr. Helga Dorsch ile çalıştı. Hacettepe Üniversitesi’nde birçok konserin yanında, TOBB Üniversitesinde, Antakya Kültür ve Sanat Merkezinde, Bodrum Eklisia’da, İstanbul Süreyya Operası’nda konserler verdi.

Polifonik Korolar Şenliği’nde Çukurova Senfoni Orkestrası Çocuk Korosuna eşlik yaptı. 2014 yılında ”PianoforSoma” etkinlikleri kapsamında Davide Martello ile Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da konserler verdi. 2012 yılında konservatuvardan mezun oldu ve öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2012 ocak ayında H.Ü.A.D.K yüksek lisans sınavını kazandı. Başarılı Piyanist son olarak hazırladığı “Piyanonun Kadınları” adlı albümü ile klasik müziğe yön veren kadın piyanistlerin eserlerinden derlediği çalışmasıyla gündemde. Sosyal kişiliği yanı sıra muhalif duruşuyla da takdir toplayan Piyanist Dengin Ceyhan’ın müzik eğitim sürecinde Natalia Soğuksu ve Sezgin Suna’nın da katkıları çok büyük. Başarılı piyanist Ceyhan, sık sık Antakya’ya gelerek konserler veriyor.

2019 yılında, Türkiye’de eşine pek rastlanmayan bir cesaretle ‘Dengin Plays Pentagram’ albümünü yaptı. Geçmişten beri dinleyicisi olduğu rock müziğe ve Pentagram grubuna selam çakan Dengin Ceyhan, bu albümde grubun beş eserini piyanoya uyarlayarak yorumladı. Sahnede klasik müzik repertuarının yanı sıra Pentagram, Metallica gibi rock gruplarının şarkılarını piyanoyla icra etmesiyle, özellikle kendi kuşağından dinleyicilerin de gönlünü kazandı. Yayına aldığım "Mezarkabul" adlı parça da bu Pentagram uyarlamalarından. Hem toplumsal, siyasi olaylarla ilgili sözünü esirgemeyen, hem de piyanosunu, sözünü söylemenin araçlarından biri olarak ülkenin dört bir yanına taşıyan sanatçı, piyanoyla tanışma imkanı bulmamış dinleyiciler için farklı şehirlerde, farklı salonlarda konserler düzenliyor. YouTube' da çalışmalarını izlemenizi tavsiye ederim bu değerli genç piyanistimizin.

Müzik ve baharın demlendiği keyifli bir pazar dilerim,
{ಠ,ಠ}
 |)__) 
-”-”-

12 yorum:

 1. Müthiş! Sseçimin için de sana çok alkış Sevgili Dostum:) Dinledim, buram buram emek kokan yazını okudum, sonra da kendimi sorguladım ve bir yazı durumu çıktı ben için; tüm konserlere, opera balelere, tiyatroya kaçırmaksızın giden ben, sonra hepsinden koptum, üstelik bir boşluk da oluşmadı bünye de. Neden?

  Pek yakında! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Buraneros :A
   Yorumunda yazdığın, biz yaşıtlarda gözlemlediğim bir durum. Daha geçenlerde bir arkadaşla bu konu üzerine sohbet ettik, yaşadığımız zamanların enerjisi, sanat üretimleri ve sanat üreticilerinin ve onları izleyenlerin aurası çok farklıydı. Bizler en iyi zamanları yaşamış, solumuş kişiler olarak sanki en üst doygunluğa ulaştık diye düşünüyorum. Tabii senin yazacağın yazıyı da merakla bekleyeceğim. :)

   Bu genç piyanistimizin yaşamını imrenerek ve hayranlıkla inceledim. Yorumun da, pazar sabahıma neşe kattı, sağol varol Dostum. :) :F

   Sil
 2. Başarılarla dolu bir özgeçmiş, köklerine bağlılık, vefa, hizmet, sanat..
  Yolu açık olsun. Emeğine yüreğine sağlık Sevgili Momentos. Yazını yüklediğin piyano resitali eşliğinde keyifle okudum
  İyi pazarlar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Yıldız,
   Dengin Ceyhan'ın sanat ve yaşamdaki duruşuna hayran olmamak elde değil. :T
   Beğenmene çok sevindim canım,
   Harika bir pazar diliyorum. <3

   Sil
 3. uzun zamandır yoktum, podcast var mı diye bakayım dedim beni bu güzel müzik ve dinlerken arka planda hikayeyi okumk karşıladı çok güzeldi <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zencefilly hoş geldin :)
   Her sabah 7.30 da radyo yayını var merak etme, hiç sekmedi şimdiye kadar :)
   Genç müzisyenin çalışmalarını takip etmeni öneririm, hepsi çok iyi çalışmalar. Beğenmene çok sevindim.
   Kalpten sevgiler, <3

   Sil
 4. Güzel ve değerli yetenek; kutluyorum...Paylaşımın için tanıtımın için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güven Serin,
   Ben de yorumun ve beğenin için teşekkür ederim. :A :F

   Sil
 5. Ahh ne çok özlemişim kelimelerini ve güzel parça seçimlerini sevgili Momentos'um. Bıraktığım yerden devam etmiş buralar. Neredeyse bir değişiklik yok gibi. :)
  Şu üniversite sınavı bir bitsin katılacağım yeniden aranıza özledim komşularımı! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kendi Dünyasında hoş geldin <3
   Yayınlar ve bloglar da özledi seni merak etme. :)
   Hayırlısı ile atlat şu sınavları da hele gerisi kolay.
   Sevgiler kalpten <3

   Sil
 6. Bu güzel paylaşım için teşekkürler ☺️🩷. Podcasta da fırsat buldukça uğruyorum 💞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müzisyen çok değerli, beğenmene sevindim Deryacığım.
   Podcast konusunda desteğin için teşekkürler :A Uyarı ve isteklerine her zaman açığım.
   Sevgiler, :) <3

   Sil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-


Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H