27 Kasım 2022 Pazar

PAZAR GÜNÜ MÜZİĞİ 🎵
Bugün konuğum yakındaki bir ülke İtalya' dan ve kendisinin sesini, şarkılarını sevdiğim bir şarkıcı-yazar.

NADA (17 Kasım 1953)

1969 yılında "Ma Che Freddo Fa" isimli şarkıyla Sanremo Müzik Festivali'nde ilk defa sahne aldı ve üçüncü oldu. Bu şarkı İtalya, İspanya ve Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede büyük ses getirdi ve 15 yaşındaki Nada bir anda popülerliği yakaladı. 


1971 yılında Nicola Di Bari ile seslendirdiği "İl Cuore é Uno Zingaro" parçası ona Sanremo Müzik Festivali'nde birinciliği getirdi. 

Yukarda bu şarkıyı dinlerken, Türkçeleştirilmiş sözleri ile "Bahar Gelince" şarkısını Özdemir Erdoğan' dan dinlediğinizi hatırlayacaksınız belki. (hatırlamayanlar da olacaktır elbet.) 
Nada' nın o zarif bedeninden çıkan eşsiz sesi sizi şaşırtacaktır eminim.

Keyifli bir pazar dilerim,
{ಠ,ಠ}
 |)__) 
-”-”-


19 yorum:

 1. Muhteşemsin:) Bir dönem ne kadar İtalyan dinlerdik değil mi. Bunun Türkçesi vardı demiş ama kim olduğunu hatırlayamamıştım. Yorum kısmına doğru inerken hatırlatılmış oldum. Teşekkürler:)

  Yine şahane bir seçim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Buraneros,
   Nada' nın sesi bana çok ilginç gelmiştir hep, o nahif, incecik bedenden böyle güçlü bir ses çıkmasını büyüleyici bulmuşumdur. Evet tüm İtalyan şarkıcıları çok sever ve dinlerdik, doğru söylüyorsun. :) Bu güzelim şarkının Türkçe söylenmesi de çok iyi oldu, melodisi bambaşka, hiç unutulmuyor değil mi :)
   Beğenmene çok sevindim :F :)

   Sil
 2. Merhabalar.
  Bu pazar müsait olduğum için Pazar Günü Müziği'nize kulak verdim. Her ne kadar Batı müziği fazla ilgimi çekmese de İtalyan müziği form ve biçim açısından müziğimize yakın bir müzik dili olduğu için dinledim ve güzel buldum, yani seçiminizi beğendim. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey günaydın,
   Evet haklısınız, onların şarkıları bizlere daima sıcak gelmiş ve çoğunu Türkçeleştirmişiz. Nada' nın çok sevilen parçalarından bir tanesini siz de hatırlarsınız, Özdemir Erdoğan "Bahar gelince ben böyle olurum" şarkısı, o şarkıdan Türkçeleştirilmiştir.
   Beğeni ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Bu arada yetiştirdiğiniz çiçeğinize bayıldım, çoğalıp tüm bahçeyi sarsın dilerim. :)
   Saygılar,

   Sil
 3. 15 yaş çok tehlikeli bir yaş aslında:) Ses değişiminin halen devam ettiği yaşlar sanırım ama Nada anladığım kadarıyla şanslıymış:) Mutlu pazarlar, saygılar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SzgnBsl,
   Doğru, özellikle erkek çocukların sesleri büyük değişime uğruyor. Nada' nın sesi halâ aynı, youtube' da yakın geçmişte bazı konserleri olmuş, onları izledim.
   Müzikli ve keyifli bir pazar diliyorum ben de :) :F
   Sevgiler,

   Sil
 4. Sabaha senin podcastler ile başladım şimdi de pazar müziğini açtım dinliyorum. Bir yandan da sevdiğim blogları geziyorum. Teşekkürler Momentoscum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KuyruksuzKedim,
   Tıkır tıkır işleyen keyifli bir gün diliyorum sana ve ailene <3 :)
   Benden de kucak dolusu teşekkürler :)

   Sil
 5. Sevgili Simyamist <3
  Senin adına çok sevindim, bu müziklerle uyanmak çok yerinde olmuş. :T :) Enfes bir pazar günü olsun sana :A :F

  YanıtlaSil
 6. Okuma listem biraz karışmış, bu yazı da aralarda bir yere kaynamış. Tam "Bu hafta yazı yok mu, Momentos iyidir inşallah" diye kendi kendime düşünürken karşıma çıktı neyse ki :)) Bir kez daha büyüleyici bir sesle tanışmış oldum, harika bir seçim olmuş. Kasım sonunu pek de andırmayan ama yine de soğukluğunu hissettiren bu akşamüstünde içimi ısıttı şarkılar.

  Mutlu pazarlar, şimdiden iyi haftalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Vulnicure,
   Çok duygulandım bu yorumuna :A :F ve çok da sevindim Nada' yı sesini beğenmene. :) Buralar da soğudu artık ama biliyor musun sözlerimiz sayesinde kalplerimiz sıcacık <3
   Harika ve çok şık bir pazar ve yeni hafta olsun senin için. :)
   Teşekkürler,

   Sil
 7. Pazar günü değil de Pazartesi günü dinlemem şarkıları peki:))) ilk şarkıyı daha çok sevdim, hareketli olduğu için hoşuma gitti:)))
  Hiç bilmiyordum ve dinlememiştim Nada'yı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitapkesfi,
   Yayını pazar günü yaptığım için adı öyle ama tüm günlere, haftalara yayılabilir, sorun yok bence :)
   Ne güzel tanıştırmış oldum bu güzel sesi. <3 :T

   Sil
 8. İlk müzik girdiğinde naif bir şeyle karşılacağım sandım ama o ses neydi öyle yarebbim. :) Bayıldım, bunu da iyi bir müzik kulağı olan kardeşime paslıyorum hemen. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dövüşürken hanımefendi değilim,
   :D biraz önce Kaystros Tyrha ile önceki yorumunda kullandığın "naif" i irdelemiştik ve "bam" yine aynısı :) Çok yaşa sen! <3
   Kardeşine sevgilerimi ilet lütfen :A
   Teşekkürler,

   Sil
 9. En sevdiğim müzik parçalarından biriydi. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaystros Tyrha,
   İtalyan şarkıcıların söylediği nerdeyse tüm şarkıları severek dinlerdim. En başta Mina ve Peppino di Capri geliyor tabii :))
   Teşekkürler :F

   Sil
 10. Müziklere kulak kabartayım istedim ama Sevgili Ekmeçikız beni aldı Portekize götürdü, gün fodaya teslim. Ama İtalya için yeniden geleceğim ve elbet diğer tınılar için de. Ben biraz ayarı açtığım kelimelerden devam edeyim bugün :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evren,
   Fado beni de etkiler, o zaman bu teslimiyet çok keyifli, varsın bu sefer de öyle olsun :)
   Yeni yıla müziklerle girelim. :F

   Sil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-


Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H