3 Şubat 2017 Cuma

g/astronomi (2) (*)

*****************Ertesi sabah erkenden kalktı ve bir gün önceden yeğeni için hazırladığı limonlu kurabiyeleri de, sırt çantasına koydu ve arabaya atlayıp, kızkardeşinin evinden yeğenini aldı, okula gittiler.

Okul bahçesinde aileler ve çocuklar heyecanlı, öğretmenler ise titizlikle herkesin hangi servislere yerleşeceğini ve organizasyonu anlatıyorlardı. Yeğeninin elinden tuttu ve onlar da servise bindiler.


Planetaryuma girdiler ve herkes yerine oturduktan sonra ışıklar iyice karartıldı ve tavana doğru yansıtılan gökyüzü cisimlerini konuşmacı sırasıyla tanıttı. Çocuklar heyecanlı sesler çıkartıyorlar, sevinç çığlıkları atıyorlardı. Yeğeni ilgiyle izliyordu dayısının elini bırakmadan. Çocukların ilgisini daha fazla çekebilmek amacıyla çizgi film karakterleri kullanılarak hazırlanmış tanıtıcı bir film de seyredildikten sonra herkes uzun masalara yerleştirilmiş yiyecek ve içeceklerden atıştırmaya başladı. Bu arada yeğeni merakla arka arkaya sorular sıralamaya başladı ona.

“Uzay sıcak mıdır, soğuk mudur?”
“Astronotun uzayda elbisesi yırtılırsa ne olur?”
“Gökyüzünün kapısı var mı?”

“Uzayın sıcaklığı yoktur ama uzayda bulunan cisimlerin sıcaklıkları vardır. Astronot elbiseleri çok uzun sürede titizlikle hazırlanır ama böyle bir şey olursa eğer felaket olur. Gökyüzü ya da uzay; bütün gök cisimlerinin içinde bulunduğu sınırsız boşluğa denir. Bu boşluğun kapısı, senin gözlerindir. Sen gökyüzüne baktığın zaman kapısını açıp içeri girmiş oluyorsun küçük prenses.”

Cümlelerin ardından yüzünde aydınlanan kocaman bir gülümsemeyle bakmayı sürdüren bu kadının, biraz önce planetaryumun içinde anlatıcı olduğunu farkeder sesinden. Eğer gösteriden sonra kokteyl verilmeseydi, bu yıldızlardan daha parlak güzelliği karanlıkta farkedemeden gidecekti. Hemen elini uzatarak,

“Merhaba, bu küçük prenses yeğenim Alara, ben de onun şövalyesi Ege. Uzayın gizemini sizin ağzınızdan dinlemek harikaydı” der.

“Merhaba, benim adım da Deniz, çok memnun oldum ikinizle tanıştığıma. Konu çok derin(!), ilginizi çekebildiysek ne güzel”.

“Ben de memnun oldum ama soracaklarım bitmedi” diye araya girdi Alara. İkisi de gülerek bakıştılar ve Ege hemen, “Tatlım, Deniz hanım diğer misafirlerle de ilgilenmek ister ama bence şöyle yapalım. Onu özel hazırlanmış limonlu kurabiyelerle birlikte bir kahve içmeye davet edebiliriz, ne dersin?” diye sorar. Alara ellerini çırparak, “Evet, evet.. davet edelim” diye neşeyle cevap verir. Ege, Deniz’ e bakıp, Alara’ yı işaret ederek, “Limonlu kurabiyelerini paylaştığı tek insan siz olacaksınız, kabul ederseniz çok mutlu oluruz” der. Deniz gülümseyerek, “Hıım, kurabiyeleri annen yaptığı için mi bu kadar çok seviyorsun Alara?” diye sorar. “Hayır, benim şövalyem pişiriyor onları” deyince hayretle bakar. Ege hemen atılır, “Şövalyelikten sonra ikinci işim aşçılık” der. “Harika, yaptığınız herşey lezzetlidir eminim ve o kurabiyelerden tatmayı çok  isterim” .

(devam edecek) {ಠ,ಠ}
|)__) 
-”-”-

not: fotoğraf ​Google görsellerden alıntıdır.​


10 yorum:

 1. Gastronomi çok ilgimi çekiyor, sıradan gibi gördüğümüz mutfağı laboratuvar gibi algılamak ve ilginç bilgilerle ve lezzetlerle tanışmak. Astronomiyle buluşması ise merak uyandırıcı. Yemeğin olmadığı uzay için yeni bir bakış gibi..

  YanıtlaSil
 2. Dayı resmen kadına yürüyor be :))
  Sabır biz oğlakların yegane özelliğidir abla,devamı yazısını görmemişim. Issız adama doğru savrulur bu hikaye :)
  Net kotam çok az müzik eşliğinde okuyamıyorum maalesef. Hadi devamı gelsin bu akşam zaten 3 parttan çok daha fazla olacağa benzer...

  YanıtlaSil
 3. Aynen benim için de öyle Begonvil Sokağı.. belli ölçülerde tamamen rahat hareket için tasarlanmış ve içinde yok "yok" olan baharatlarıyla bir mutfak, şu dünyada isteyebilecegim tek şey 😊 Ziyaretiniz çok sevindirdi.. şekerde bekletilmiş lavantalı kurabiyelerden buyrun 🍥

  YanıtlaSil
 4. İlahi Balthus.. ekran karşısında iyi gülüyorum valla senin yorumlara :D
  Akşam evden müzikle dinlersin o zaman.. ;)
  E bak yine sabırsızsın, hadi devamı gelsin akşama diyorsun.. seni 7 aylık seniiiii :D

  YanıtlaSil
 5. Bilim, çocuklar, mutfak sanatı, sevgi... Hepsi ne güzel bağdaştırılmış.
  İlgiyle okunuyor.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. Makbule hanım hoşgeldiniz, hikayenin devamı da ilginizi çeker umarım 😊
  Sevgiler yürekten..

  YanıtlaSil
 7. Güzel bir yöne doğru akıyor hikaye. Ben ilkin kahramanın erkek olduğunu kavrayamadım. Yeğeni sayesinde ortamda bir hoşluk yaşandı.
  Vallahi çok beğendim Momentos, kalemin güzel. Yine kaçtım diğer bölüme. Belki anladıkça daha ilgili yorum yapacağımı umuyorum :)Limonlu kurabiye, artık hanımların kalbine de mideden geçecek :) zira erkekler bu kadar lezzetli yaptıkça ve hanımlar daha faal çalıştıkça :)

  YanıtlaSil
 8. Aslında bu hikayenin kurgusu, farklı olmasına mukabil biraz karışık oldu. Ama seviyorum böyle karmaşayı. Bir bulmaca çözer gibi :) Erkeklerin eli lezzetli de oluyor laf aramızda Ece hanım.

  Teşekkür ediyorum beğeninize..

  YanıtlaSil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-


Dikkat Spama düşen yorumlar denetimden geçerek yayınlanacaktır.

:)

;)

:D

:(

=(

:@

:X

:O

:P

:F

:Y

:A

<3


:T

:H