3 Temmuz 2017 Pazartesi

sıcak !
* * * * * * * * *


Malumunuz üzere çıldırtan sıcak günlerdeyiz. Ülkede ormanlar yanıyor, biz yanıyoruz. Ve şüphesiz ki, önümüzdeki yıllar daha beter yanacağız. Çünkü artık nefes almamızı sağlayan güzelim yeşil dallarıyla, çiçekleri meyveleriyle ağaçlar birer birer yok oluyor. Kimbilir belki de doğanın yok oluşuna bu kadar üzülmemiz yersiz, insan nesli gelecekte başkalaşıma girecek ve tasarım harikası olarak yeni dünya düzenine ayak uyduracak. Ne yeşile, ne maviye, ne de suya ihtiyacı kalmayacak(!). 

Öyle ya, bu kadar duyarsız, umarsız, vurdum duymaz oluyorsa dünya ülkeleri, elbet bildikleri birşeyler var diye düşünmeden alamıyorum kendimi.

Sanırım sıcaklar ve arka arkaya seyrettiğim filmler beni etkiledi. Madem evdeyim, bir yere çıkamıyorum sabah akşam dışarda üfleyip duran fön makinesinden dolayı, o zaman geçip bilgisayarın karşısına film izleyeyim dedim. Son bir haftadır seyrettiğim filmlerden beni en etkileyenleri alta sıralıyorum. The Night My Mother Killed My Father / La noche que mi madre mató a mi padre (2016)


Yönetmeni İnes Paris. İmdb notu 6.2 Sıcaklarda seyredilebilir bir komedi filmi.Extremis / (2016)

Yönetmen Dan Krauss, imdb puanı 7.3 Bir belgesel, bence herkesin seyretmesi gerekir. Sağlıklıyken bazı kararları vermek, ağır hasta olduğumuzda sevenlerimizi taşıyamacağı yüklerden kurtarmamıza yardımcı oluyor. 24 dakika gibi kısa bir sürede izleyebilirsiniz.


Siete años / 7 años (2016)

Yönetmen Roger Gual, imdb notu 6.9  Dört iş ortağının beraber yaptıkları bir hata sonucu birisi hapse girecektir. Karar alınırken acımasızlıkları, bencillik ve ikiyüzlülükleri ile başbaşa kalırlar.


Consumed / (2015)

Yönetmen Daryl Wein, imdb puanı 5.4  İyi ki puanı kaale almadan izlemişim dediğim bir filmdi. Zira yazının başında dünya düzeni ile ilgili yazdığım satırlardan, ülkelerden ve insanlıktan payını alıyor. Dünya devlerinin laboratuvar ortamlarında ürettiği ve çiftçilere almaları için dayatma yaptığı tohumlardan sonra insanlarda başgösteren hastalıklar. Tek başına ayakta direnip durmaya çalışan bir avuç insan da çeşitli dalaverelerle bu pislik dolu havuza çekilmeye çalışılıyor. 


İyi seyirler,
{ಠ,ಠ}
|)__) 
-”-”-
not: Kullanılan afişler Google' dan alıntıdır.


34 yorum:

 1. Canın mı sıkıldı şiire baş koy kendini. İçinden gelen bir sevinç ve mutluluk mu var bırak kendini mısralarına. Bir şiir yaz; kendine gelirsin. Sonra yine bir şiir daha yaz; dirilirsin!.. Bu konuda bana söz düşmez; Sen bilirsin!..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :) Yaşayın Profösör.. Sizin yazdıklarınızla dirildim ne yalan söyleyeyim... elleriniz dert görmesin :)

   Sil
 2. Comsumed ilgimi çekti, bir bakayım :). Zatem imdbnin puan sistemine pek güvenilmemeli zira birçok iyi film aşağılardayken pek de beğenmediğimiz filmler üstte olabiliyor.

  İtalyan filmleri seviyorsun galiba :). Çerezlik filme benziyor İtalya'm gelince izleyeyim :).

  Buralar da deli sıcak, eriyoruz :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenirsin diye tahmin ediyorum. Haklısın gerek imdb, gerekse film eleştirmenleri pek bağlamıyor beni. Ben bağ kurduysam filmle gerisi boş.

   1. ve 2.ci film İspanyolca, evet çok seviyorum İspanyol sinemasını.

   Bir günde iki film seyrediyorum sıcaklardan :)

   Sil
  2. Ben film de kitap da sınırlı izleyebiliyorum, sıcaklar bana bu konuda iyi gelmedi :).

   Ayyy ben orada görünce madre padre yapıştırdım İtalya'yı, "mio mia" değil "mi" imiş dikkat etmemişim :). Anlaşılan İtalya'm benim gelmiş zaten :).

   Sil
  3. Ay nazar değmesin, allahtan seyredebiliyorum keyifle :)

   E dur o zaman bir sonraki tanıtımda İtalyan yönetmenlerin filmlerine göz gezdireyim biraz :)

   Sil
 3. Fırsat bulabilirsem bir göz atmak isterim. Emeğinize sağlık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bulabilirsin. Çok teşekkür ederim yorum için.

   Sil
 4. Sıcak; daha da sıcak olacak maalesef. Bu da demektir ki sizin film izleme oranınız artacak. Bu da güzel bir yanı sıcakların. :=)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Emre Altuğ' un şarkısındaki gibi desenize :) Ben bıkmadan seyrederim... kış için iyi yatırım oluyor blog yazılarına. :)

   Sil
 5. Sıcaklarda bence de komedi iyi gider :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şöyle ağız dolusu kahkaha atacağım bir filme şu aralar rastlayamadım :) Olursa hemen yayınlarım senin için :))

   Sil
 6. Beni bu sıcak havalar mahvetti abla :( Hadsizce akılsızca uzun zaman sonra gönül verdim bir gözleri ahuya. Bu kadar yorgun,bitkin olduğumu hiç anımsamıyorum.Her şey kirlenmiş ve keşke bende biraz nasiplenseymişim:/
  Neyse sabah tatilim başlıyor,belki kafam dağılır bir nebze...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu sıcaklarda 18-19 derecelik yerler bizi paklar. Bak Karadeniz bölgesinde dereceler böyle :)

   Aşık olunacak zamanlar sonbahar-kış ohh mis... yazın depresif olunur böyle çift taraflı. Milletin güle oynaya yaşadığı sana zul ! Hay allah ne diyeyim iyilikler, serinlikler üstüne olsun. Hadi hayırla başlasın tatilin inşallah :)

   Sil
 7. Ankara kupkuru sıcak. Güneş bir yandan, asfalt bir yandan, ısınan binalar bir yandan fırın ağzı gibi sıcak üflüyor.

  Zengin tanıtım için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçen gün markete doğru bulabildiğim kadar ağaç altından yürüyordum, biraz ileride de bol ağaçlıklı bir yer var, bir nevi küçük orman. Ordan serinlik gelecek diye beklerken, ağzından ateş çıkaran ejderha misali alev sıcaklığı geldi! Allah korusun dedim, yangın böyle bir şey herhalde :(

   Beğenmenize çok sevindim, teşekkür ederim :)

   Sil
 8. İzledikleriniz tam benim tarzım hepsini merak ettim açıkçası.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah ne güzel, izlediğinizde sizde uyandıracağı hisleri merak ettim ben de.

   Sil
 9. İlk fırsatta ben de bakacağım ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bugün itibariyle hava bir kaç derece düştü, izlersiniz belki :)

   Sil
 10. Yeni dönem filmlerde ki gibi yaşam olan bir başka dünya buldular sanırım. Bu kadar umursamaz olduklarına göre:( Bakacağım filmlere... Emeğinize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynen dediğiniz gibi düşünmeye başladım ben de. Kyoto protokolünü imzalamayan (montreal protokolünü de), denizleri, içme sularını kirleten toplumların, teknolojiyi en üst seviyeye getirmeleri içmek için temiz su bulmalarını mı sağlayacak her yerkuruduktan sonra anlamış değilim. :(

   Teşekkür ederim yorumunuza. Serin sevgiler gönderiyorum :)

   Sil
 11. Öyle özledim ki film izlemeyi.. Şu sıcaklarda işten eve geldiğimde ilk işim balkonu yıkamak, sonra da yatana kadar orda kalmak.. Önerdiğin belgeseli izlemek istedim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bilgisayarı balkona alsanız müthiş olurdu :)) ben bazen öyle yapıyorum. Belgesel de müthiş, en sondaki gıda üzerinde oynanan oyunları gösteren filmi de tavsiye ederim. Sevgiler,

   Sil
 12. En çok Exremixi merak ettim konusu itibariyle. Zaten vertigom nedeniyle bir seçim hakkım var. Ertesi günkü hakkımı da komediden yana kullanırım.
  Gidişat anlaşılır gibi değil. Anlamlı ve korkutan sıcaklar, doğanın tehditi. Ama başa çıkılmaz insanoğlu, daha kötüsünü merak ve anlaşılmaz bir zevkle beklerken sanki bir yandan ön veriyor. Teşekkürler canım, sevgimle :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğa, yine de en büyük cezayı verecek bir gün... hep böyle olmuştur.

   Şimdi bizi kahkahalara boğacak bir komedi filmi arıyorum, ihtiyacımız var cidden. Sağlıkla kal sevgili Ece :)

   Sil
  2. Vertigo olunca iki film birden izlenilmiyor mu sahi?
   Ece hanımın blog adresini de bulamadım bi türlü :/
   Komedi filmi hmm...robert deniro charles grodin 88 yapımı bir yol filmidir ve bolca gülücük garantili. Midnight run- geceyarısı avı ;)

   Sil
  3. Sahneler hızla akınca baş dönmesi olabiliyor. A bak sana adresini vereyim Ece hanımın. http://www.eceevren.com/

   Demek yeni komediler üretilmiyor.. ne acı. Bakacağım bu filme :) Sağol sana da iyi yatiller :)

   Sil
  4. Extremis yanlış olmuş :) yazarken bir tuhaflık hissetmiştim.

   Sil
 13. Merhaba! :)

  Ekonomik duruma göre ayrışma daha da belirginleşecek ve insanlar belki de atmosferi bile kendilerine göre ayırabilecek. Ayrıcalıklılar daha temiz, yeşili ve mavisi olan bir dünyada yaşarken diğerleri gride gün geçtikçe silikleşecek. ...gibi şeyler de olabilir.

  Güzel günler dilerim!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet mümkündür tabii. Ama ne acı öte yandan :(

   Güzellikler diliyorum size...

   Sil
 14. Film önerileriniz için teşekkürler, takipteyim. Sizi de kendi bloğuma beklerim :)
  https://markininkalemi.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz, ziyarete geleceğim :) Teşekkürler yorumunuza.

   Sil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...