5 Ocak 2016 Salı

masanın evrimi

İnanılmaz değil mi? Nerden nereye geldik. Masanın hem üstünü, hem altını kaplayan koca hantal bilgisayarlardan, ofis aletlerinden, malzemelerden; tek bir alete indirgenen çalışma masası inanılmaz bir görüntü sunuyor. 

Minicik bir ikon haline getirilmiş uygulamalara, laptopun ekranından tıklayarak ulaşmak oldukça mucizevi. Bilgisayarın olmadığı zamanları hatırlıyorum da (amma eskimiş nüfus kağıdı) :) masamda bir daktilo (fakat benimki elektrikli daktiloydu ve işimi oldukça kolaylaştırıyordu, yanlış yazımlarda silme tuşu bile vardı) :) tüm yazışmaları bir kaç kopya yapabilmek için kağıtlar arasına konan karbon kağıdı, silgi çalışmazsa elle yapılacak düzeltmeler için tipex, ataçlar, zımbalar, delgeçler, kalın ve inceli mavi kırmızı renkte klasörler, kurşun, tükenmez, fosforlu kalemler, takvimler, kartvizitler ve daha aklıma gelmeyen neler neler...

Bilgisayar geldikten sonraki inanılmaz değişimi hatırlıyorum ve nasıl da hemen ayak uydurduğumu. Oldum olası eletronik aletlere ilgim vardı, kurcalanmadık yerini bırakmaz, asla bozacağım diye korkmazdım. Hele şirkette pc departmanındaki çalışanlardan duyduğum bir cümleden sonra hiç. "Bilgisayarı bozamazsınız merak etmeyin. Hafızası, farklı çalışan beyni sayesinde en kötü durumdan bile geri döndürülebilir."

İş yaşamı bitti ama bu gelişen teknolojiden kopmadım herkes gibi. Bilgisayarlar laptopa, laptoplar tablete, tabletler akıllı cep telefonlara dönüşürken, bunların en azından herhangi biriyle ya da ikisiyle bağlantımız devam etti.  Kimbilir gelecekte ne tür yenilikler beklemekte bizi.. tabii ömrümüz yeterse :)
{ಠ,ಠ}
|)__) 
-”-”-
not: yazıda kullanılan görsel google' dan alıntıdır.


6 yorum:

 1. Bir de grafik tasarımcının masasını düşünün siz. Hele illüstrasyon da yapıyorsanız renkler içinde bile kaybolursunuz.

  YanıtlaSil
 2. Hiç masanızda çalışırken sizi fotoğraflayan oldu mu Profösör? Bir yayın yapsanız bununla alakalı çok hoş olur :) Teşekkürler katılımınıza.. :) iyi seneler olsun..

  YanıtlaSil
 3. Kardeşim fotoğraflamıştı. Fotoğrafı bulabilirsem tabi ki blogta da yayınlarım. Notlarıma aldım. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Merakla bekleyeceğim Profösör ☺ saygılar

  YanıtlaSil
 5. süper anlatılmış bu evrim bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum bana da beklerim :)

  YanıtlaSil
 6. Çok teşekkürler Bi Dolu Kozmetik :)) hoşgeldiniz.. sayfanıza üye oldum.. izlemedeyim :)

  YanıtlaSil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...