10 Haziran 2015 Çarşamba

Kelebek ve Dalgıç

Bir yatakta hareket edemeden, konuşamadan, yutkunamadan sadece sol gözüyle hayata bakan bir hastanın bedenindeydim bu akşam. Onun hissettiklerini, söyleyemediklerini, yapamadıklarını müthiş bir iç sıkıtısıyla yaşadım film boyunca. 

Annemin hastahanedeki son zamanlarında sadece gözleriyle cevap verdiği dönemler geldi aklıma acıyla.. o zamanlar, ona ulaşamamanın çaresizliğiyle nasıl da kıvrandığımı hatırlayınca, filmi yarıda bırakma hissi yoğunlaştı ama bu kadar iyi yazılmış, çekilmiş filmi es geçemedim. İzleyin, buna kesinlikle değer.


********

 

Film, Elle dergisi editörü Jean-Dominique Bauby'nin (okunuşu: Jan Dominik Bobi) gerçek hayat hikâyesinden alınmıştır. Bauby kendine geldiğinde, hiçbir uzvunu kıpırdatamadığını fark eder. Locked-in adı verilen felç hastalığına tutulmuştur. Konuşamamakta, yardım olmadan nefes alamamaktadır. Kıpırdatabildiği tek organı, sol göz kapağıdır. Bu sayede basit sorulara evet-hayır karşılıkları verebilir. Bu, dış dünyayla tek bağlantısıdır.
Bir konuşma terapisti, Bauby'nin daha etkin iletişim kurabilmesi için, harfleri Fransızcadaki kullanılma sıklığına göre sıralar (E, L, A, O, I, N, S, D, vs.) ve yüksek sesle okur. Doğru harfe geldiğinde Bauby göz kırpmakta ve bir sonraki harfe geçilmektedir. Bu yöntemi kullanarak Bauby filmle aynı addaki kitabı yazar.
Filmin önemli bir kısmı, Bauby'nin bakış açısından çekilmiştir. Öyle ki, Bauby sorulara cevap vermek için gözünü kırptığında, perde kısa süre kararmaktadır.(*)

{ಠ,ಠ}
|)__) 
-”-”-
not:(*) Film hakkında bilgi buradan alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-